VRF, Değişken Soğutucu Akışı anlamına gelir. Bu, bir dış ünite ile birden fazla iç üniteyi kontrol eden bir klimadır. VRF klimalar, değişen bina kapasitesi gereksinimlerine göre soğutucu akışını ayarlar. VRF klima sistemi bina dışında bulunan bir dış ünite ile bina içindeki yaşam alanını soğutan ve ısıtan bir iç üniteden oluşmaktadır.
VRF klimayı geleneksel split klimalardan ayıran en büyük özellikler şunlardır: Değişken gaz akışı sayesinde enerji tasarrufu ile birlikte çalışır ve kullanıcının konforunu en üst seviyede tutar. Çevreye azami özen ve dikkat ile bu sistem, enerji tasarrufuna odaklanarak uygulama esnekliğini artırır. Çok katlı plazalardan tek villalara kadar, yeni veya mevcut binaların tamamen bağımsız kontrolüne sahipsiniz.
VRF klima; gelişmiş kontrol ve akış kontrol ünitesi ile donatılmıştır. İhtiyacınız olan soğutucu miktarını, ihtiyacınız olan yere, ihtiyaç duyduğunuz anda ulaştırır, ısıtma ve soğutma için kullanır. VRF klimalar; isteğe bağlı olarak dış üniteler ve farklı beygir gücü aralığında çoklu iç üniteler ile konvansiyonel split klima sistemlerinin soğutucu hatlarına entegre edilebilmektedir.
Soğutucu akışkan akışı, soğutucu akışkanın şartlandırılmış alana adapte edilmesini sağlamak için inverter kontrollü kompresörler veya kompresörler ile çeşitlendirilir. Gelişmiş bir kontrol sistemi, ısıtma ve soğutma modları arasında geçiş yapar.