VRF sistemleri hakkında sıkça sorulan sorular,

Variable Refrigerant Flow (Değişken Soğutucu Debili Sistem), akıllı konut ve ticari ortamlara yönelik geliştirilen merkezi klima sistemidir. Değişken gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu ile birlikte çalışıp kullanıcıların konforunu en yüksek seviyede tutar. VRF klima sistemi, ofis, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restoranlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde ısıtma ve soğutma amaçlı tercih edilmektedir.

VRF Klima Sistemi Nedir?

VRF klima sistemi değişken debili soğutucu akışkan sistemleri anlamına gelir. Yani sistem, içerisinde barındırdığı akışkan debisini değiştirerek ihtiyaç duyulan kapasiteyi tam ve net olarak ayarlayabilmektedir. Bu sistem birden fazla iç ünitenin tek bir boru hattıyla aynı dış ünite ve dış ünite grubuna bağlı olarak çalışmasına imkan tanımaktadır.

VRF Klima Sistemi Çalışma Prensibi
İki tip VRF sistemi vardır; hava soğutmalı ve su soğutmalı. Hava soğutmalı VRF sistemi tıpkı evinizin kliması gibidir. Üfleyici fanı ve soğutma bobini vardır.Öte yandan, su soğutmalı VRF sistemi, ısıyı uzaklaştırmak için su kullanır. Genellikle ısının buharlaşma yoluyla çevreye yayıldığı soğutma kulelerine bağlanır.

Vrf Sisteminin Avantajları Ve Dezavantajları

VRF klima sistemleri öncelikle diğer iklimlendirme sistemlerine oranla ekonomik kullanım sağlamaktadır.Yüksek verimlilik kapasitesi ve üfleme performansı ile homojen ısı dağılımı sağlayan VRF klima sistemleri aynı anda farklı alanlarda ısıtma veya soğutma yaparak internetten veya uzaktan kumanda ile ayarlanabilir

VRF Klima Sistemi Bileşenleri

-Bir veya daha fazla kompresör içeren dış ünite (isteğe bağlı olarak farklı HP kapasite aralığında)

Birden fazla klima ünitesi (iç ünite), Soğutucu hattı ,Joint, Haberleşme kablolarından oluşur.

York VRF Arıza

York Klima Arıza Kodları York marka klimanızın arıza durumunda göstergeler ile belirttikleri klima arıza kodlarıdır. Bu Klima arıza kodları sayesinde klima servis ekipleri sorununuzu daha hızlı çözüme kavuşturacaklardır.